Dlaczego wspomnienia mają swój zapach?

Ile ma­my nap­rawdę pięknych wspom­nień? 
Tych na­jis­totniej­szych, które nas ok­reślają i po­magają nam być tym, kim jesteśmy?
Jonathan Carroll

Biegniesz na tramwaj, autobus, metro. Udało się. Wskakujesz w ostatniej chwili. Szybki ogląd sytuacji, wyhaczasz jedyne wolne miejsce. Triumf  - czujesz się jak zwycięzca 'zabawy krzesełkowej' na dyskotece w podstawówce. Uspokajasz oddech, otwierasz książkę, w słuchawkach rozbrzmiewa ulubiona muzyka. Kolejny przystanek. Nagle czujesz uścisk w sercu, a w głowie kalejdoskop wspomnień...

Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego wspomnienia mają swój zapach?

Oczywiście nie wszystkie - jedynie te najistotniejsze, które przywołują nam na myśl chwile spędzone z osobą, którą kochamy, kochaliśmy, która jest lub w bliżej nieokreślonej przeszłości, była dla nas ważna. Kogoś za kim tęsknimy, bo czas przeznaczony na spotkania wypełnia zakuwanie do sesji, kogoś kto odszedł na zawsze z własnej woli lub kogoś komu tę wolę odebrał los. W te leniwe niedzielne popołudnie postanowiłam zgłębić temat i dowiedzieć się jakie neurony, synapsy czy inne układy decydują o tym, że wspomnienia pachną. Jak się okazuje, przeprowadzono wiele doświadczeń, które miały pomóc rozwikłać tę tajemnicę. Naukowcy twierdzą, że w rekonstrukcji wspomnień największą rolę odgrywają ośrodki węchowe, które znajdują się w mózgu. Nasz 'różowy przyjaciel' przechowuje je zarówno w części, która odpowiada za nasze emocje, jak i w tej, która jest odpowiedzialna za procesy zapamiętywania. To sprawia, że sytuacje z przeszłości mogą odżyć dzięki przywołaniu jednego z doznań - węchowego, wzrokowego lub słuchowego (zasłyszane piosenki ściśle łączą się z naszymi doświadczeniami). Jednak najtrwalszym 'dyskiem twardym', który przechowuje obrazy z przeszłości jest część, która odpowiada za zapamiętywanie zapachów. O dziwo, osoby, których ośrodek odpowiedzialny za utrwalanie w pamięci wspomnień zostaje uszkodzony, nie pamiętają wydarzeń z ostatnich kilku lat życia, ale są w stanie przypomnieć sobie zdarzenia z dzieciństwa, właśnie dzięki konkretnym zapachom. 


A wiesz jak długo zapachy w nas żyją? 
Tak długo, aż śmierć pochłonie wspomnienia. 


PS: Blog tak jak historia, zmienia swój charakter. Znudziło mnie skupianie się jedynie na stronie 'szafiarskiej'. Może to dopiero początek metamorfozy, a może początek końca? 


5 komentarze:

 1. Super, że chcesz pokazać też inną stronę swojego życia;)
  Powodzenia!

  OdpowiedzUsuń
 2. Piekny post <3
  Niezwykle wzruszający *.*

  OdpowiedzUsuń
 3. Ojeej... Widzę, że masz baardzo romantyczną i artystyczną duszę ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. To fajnie, że nie skupiasz się już tylko na stylizacjach :) nie sądzę, aby był to początek końca, po prostu się rozwijasz :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawie dobierasz słowa. Pisz więcej takich postów ;)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za wszystkie komentarze. :) Jeżeli podoba Ci się mój blog dodaj go do obserwowanych. Ja na pewno odwiedzę Twój i odwdzięczę się tym samym. ;)

Thanks for comments! :) If like my blog, don't ask me - just follow. Probably I will follow You back. ;)

 

FACEBOOK

Obserwatorzy

LOOKBOOK